Slevy až 35% NEW YEAR. BETTER ME.

Rostlinná mléka 1.0

Často se u nás v receptech můžete setkat s rostlinnou alternativou mléka. Dny, kdy váš výběr mléka byl limitovaný na polotučné nebo plnotučné, jsou dávno pryč. S rostoucí popularitou veganství a stále častějším výskytem intolerance na laktózu se na trhu objevilo spoustu alternativ vyrobených z luštěnin, oříšků nebo obilovin. Stále častěji se rostlinná mléka (správné označení rostlinné nápoje) objevují v domácnostech jako zpestření jídelníčku.

 

Mandlové mléko

Mandlové mléko je tou nejvíce „profláklou“ a nejznámější alternativou. Seženete ho prakticky kdekoliv, ale dávejte si pozor na přidané cukry nebo stabilizátory. Složení by mělo být co nejčistší. Dá se také vyrobit doma. Loupané mandle ponořte na noc do vody, aby změkly. Další den je propláchněte a rozmixujte společně s čtyřikrát větším množstvím vody v mixéru. Následně vložte mléko do plátýnka a vyždímejte nebo přeceďte přes cedník.

 

Ovesné mléko

Za nás nejchutnější a to díky své nasládlé chuti a krémové textuře. Skvěle se hodí do kávy nebo jako základ pro lahodné kakao. Často se využívá v kavárnách, a to hlavně v baristické verzi, která ale oproti normální obsahuje přidané oleje a emulgátory, aby z něj šla vyšlehat pěna. Opět jako u mandlového hledejte co nejkratší složení nebo si vyrobte domácí. Tady je to extrémně jednoduché, pokud nemáte čas, jde vyrobit i do 5 minut. Ovesné vločky, které můžete předem namočit, rozmixujte s vodou do hladka. Pokud chcete, můžete přecedit přes utěrku nebo plátýnko, ale u ovesného mléka to není nutné.

 

Rýžové mléko

Rýžové mléko je skvělá alternativa i pro alergiky na oříšky a bezlepkovou dietu. Je sladké díky vysokému podílu sacharidů, podobně jako mléko ovesné. Má řidší konzistenci. Opět platí kontrolování složení. Mělo by obsahovat pouze rýži, pitnou vodu případně olej a sůl, ale s těmi opatrně.

 

Sójové mléko

Sójové mléko bylo první alternativou na trhu, a to díky jeho nízké ceně a snadné dostupnosti. Dnes už ustoupilo do pozadí, a to hlavně kvůli dopadu na životní prostředí a genetické modifikaci. Bylo nahrazeno ostatními, napříkladmlékem mandlovým.

 

Kokosové mléko

Jste připraveni se přesunout do Karibiku? Kokosové mléko si zachová svoji výraznou chuť, využívá se hodně ve smoothies a koktejlech. Dá se sehnat ve dvou variantách: v krabici nebo plechovce. Obsahuje vysoké procento tuků, a proto je doporučováno spíše příležitostně. Skvěle se hodí například do kari.

 

Tyto alternativy jsou jedny z nejznámějších a také nejlépe dostupných v obchodech. Další jsou pak např.: lísko-oříškové, kešu, makadamové, makové nebo konopné. U rostlinných alternativ, nejen mlék, mějte na paměti dostatečný příjem vápníku. Prodávají se i rostlinná mléka právě s přidaným vápníkem.

Zpět do obchodu