Slevy až 35% NEW YEAR. BETTER ME.

7 tipů jak zlepšit náš imunitní systém během chladnějších měsíců

Blog Fitstories Inspirace _1

7 tipů jak zlepšit náš imunitní systém během chladnějších měsíců

 

S příchodem podzimu začíná také období nachlazení a chřipek, letos si k tomu přidáme koronavirovou pandemii. Den se zkracuje a my pociťujeme únavu. Naštěstí existuje spousta cest, jak podzimním nepříjemnostem předejít a užít si krásy tohoto období. 

 

DOBRÝ A KVALITNÍ SPÁNEK 

Nedostatek spánku je jednou z častých příčin různých onemocnění. Ve spánku se tělo regeneruje, udržuje stálou hormonální hladinu a pomáhá imunitnímu systému správně fungovat. Doporučená minimální doba spánku je pro dospělé 7-8 hodin denně, pro děti 8-10. 

Nejde jale jenom o délku spánku, ale také o jeho kvalitu.

Naše tipy: vytvořte si večerní rutinu, která vás hladce provede vaším večerem. Hodinu před spánkem vypněte všechny elektronické přístroje a místo toho si vezměte třeba knihu. Večerní kávu a černý čaj vyměňte raději za bylinkový, kofein z těla odchází asi 5-6 hodin. 

 

STOP STRESU

Zaplněný diář od rána do večera, lítání po schůzkách a neustálý pocit, že nic nestíháte. Přiznejte se, kdo se v tom poznává? Dělání moc věcí, speciálně těch, které nám nepřináší žádnou radost, způsobuje stres. Odpověď na něj zpravidla bývá zvýšení hladiny adrenalinu a napětí, které brzdí spánek a tím již zmíněný imunitní systém. Proto nepodceňujte dostatek odpočinku. Místo neustálého běhání sem a tam si někdy zkuste udělat chvilku pro sebe. Může to být cokoliv. Zajít si na masáž, přečíst dobrou knihu, strávit čas s nejbližšími nebo se jít jenom provětrat ven. 

 

ZDRAVÁ A VYVÁŽENÁ STRAVA

Existují tři základní pilíře zdravého stravování, které podporují imunitní systém.

  • Pestrá a kvalitní strava s potravinami všech barev a chutí, které jdou společně nakombinovat do  různých pokrmů.
  • Minimum průmyslově zpracovaných potravin se složením delším než je váš telefonní seznam
  • Uvědomělé jezení, kdy máte čas dýchat, žvýkat a užívat si každé sousto. 

Nezpracované potraviny, jako jsou zelenina, ovoce, ořechy, semínka obsahují spoustu antioxidantů, které bojují se záněty, a také vlákniny, která přispívá ke správnému chodu střev a bakterií v nich obsažených. Navíc ovoce a zelenina jsou bohaté i na mikro živiny, jako je například vitamín C. 

 

HYGIENA 

Ted si možná říkáte, proč tenhle bod vůbec zmiňujeme. Ale divili byste se, kolik lidí nedodržuje základní hygienu. A tím nemyslíme sprchování dvakrát denně nebo čištění zubů po každém jídle. Jednoduše mytí rukou a nesahání si na obličej se během výskytu nemoci COVID-19 ukázalo jako jeden z největších problémů. Pokud nemáte zrovna přístup k umyvadlu, hoďte si do kabelky nebo batohu gel na ruce a před každým jídlem si ruce alespoň vydezinfikujte.

 

DOSTATEK POHYBU

Pravidelný pohyb je skvělá cesta jak zůstat zdraví. Napomáhá rychlejší cirkulaci bílých krvinek a tím i jejich funkci, kterou je správné fungování imunitního systému. Také napomáhá snižovat stresové hormony. 

Ale nic se nemá přehánět. Moc pohybu a málo odpočinku má opačný efekt na vaše zdraví. Zařaďte proto do svého tréninkového plánu i takzvané Rest days, kdy tělu dáte čas se zregenerovat. 

 

SUPLEMENTY

Bohužel neexistuje žádná bylinka nebo vitamín, které by vás zázračně vyléčily z nachlazení. Některé studie ale ukazují, že přijímání  doplňků stravy může posílit celkovou imunitní odpověď vašeho těla. 

Vitamín D: 

Vitamín D se vytváří až v těle působením ultrafialového záření na naší pokožku. Zjednodušeně řečeno, získáváme ho ze sluníčka, ale také z tučných mořských plodů, jako je například losos. Nedostatek se projevuje celkovým řídnutím kostí a svalů. 

Vitamín A: 

Další z vitamínů rozpustných v tucích. Hraje hlavní roli při udržování pomyslné ochranné bariéry kolem naši pokožky, kterou chrání před nechtěným vniknutím virů a bakterií. Přijímáme ho převážně ve formě retinolu ze živočišných produktů, jako je třeba hovězí maso, nebo pak ve formě karoteinoidu z rostlinných produktů. Takže když vám rodiče jako dětem cpali mrkev, věděli co dělají. Karoteny jsou červená barviva, proto většina zeleniny s oranžovým nebo červeným zabarvením obsahuje karotenoidy. Podzimní oblíbenci, jako jsou dýně nebo batáty, by proto neměli chybět ve vašem jídelníčku.

S vitamíny rozpustných v tucích (A, D, E, K) to ale nepřehánějte. Na rozdíl od vitamínů rozpustných ve vodě (C a B) se jimi můžete snadněji předávkovat, což způsobuje nejrůznější zdravotní komplikace. 

VItamín C: 

V neposlední řadě velmi populární vitamín C. Posilovač imunity a silný antioxidant, proto je tento vitamín oblíbeným doplňkem. Je obsažen hlavně v citrusech a jeho nedostatek způsobuje celkovou únavu a vyčerpání. Ale i tady si dejte pozor. Nadměrná konzumace způsobuje projímavé účinky. 

Bylinky a koření: 

Zařaďte do vaší kuchyně i bylinky nebo různá koření, jako je česnek, zázvor, kurkuma, rozmarýn nebo oregano. Ukázalo se, že všechny mají protizánětlivé vlastnosti a některé, jako třeba česnek nebo zázvor, fungují jako ochranné prostředky proti nachlazení. 

Pokud chcete začít nějaký doplněk stravy užívat, domluvte se nejdříve se svým lékařem. 

 

PODPORA TRÁVENÍ

Věřte tomu nebo ne, vaše střeva hrají důležitou roli při udržování zbytku těla v kondici. Všichni potřebujeme probiotika a v nich obsažené dobré bakterie, které mohou pomoci snížit zánět a závažnost nachlazení a chřipky. Naleznete je v probiotických jogurtech a fermentovaných potravinách, ale neuškodí během chladnějších měsíců užívat doplněk stravy. Více o trávení a kvasných procesech ve střevech se dočtete v dalším článku.   

V dnešní době se najde pro každého něco. Atˇ už je to změna jídelníčku, snížení příjmu cukru, navýšení denního příjmu tekutin nebo více pohybu, každý si vybere nějakou formu zlepšení imunitního systému. Ačkoliv žádný z těchto nápadů a rad nezabrání nemocem, včetně COVIDU-19, můžeme si z toho odnést inspiraci, jak se jim co nejvíce vyhýbat. 

 

Doporučený produkt

fitstories-misfits-immunityboost-supergreen

 

 
Zpět do obchodu